SonSürüm: 0.50a | Community: 0.60d
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads


Bağlantı HelpNAV

İlk önce ISS'inizin size sağlamış olduğu hızı sözleşmenizden veya müşteri hizmetlerinden öğrenin.

Hız için verilen değerler genellikle kilo Bit saniyedir [kb/s] ama eMule'a girilen değerler kilo Bayt saniyedir [kB/s]
Kilo Bayt'a çevirmek için basitçe 8 kilo Bit değerine bölünür.

Örnek:
Azami İndirme hızı: 512kb/s ÷ 8 = 64 kB/s
Azami Gönderme hızı: 128kb/s ÷ 8 = 16 kB/s

Sihirbaz genel bağlantı türlerinin çoğunun ön yaplandırmasına sahiptir. Hattınız için doğru ayarları bulmak için bunu kullanın.

Kapasiteler
o İndirme
Bu değer indirme bant genişliğinin en yükseğine eşittir. Yukarıdaki örnekte bu 64'tür.

o Gönderme
En yüksek gönderme bant genişliğidir. Yukarıdaki örnekte bu 16'dır.

Not:
Kapasiteler eMule'da bağlantı yönetimi için önemlidir. Doğru değerleri kontrol edin.

Sınırlar
o İndirme Sınırı
Bu, eMule'un izin verdiği en yüksek kB/s indirme hızıdır. Onay işaretini kaldırarak sınırsıza ayarlamanız önerilir.

o Gönderme Sınırı
Bu çok önemli bir ayardır. Sizin, ağa vereceğiniz en yüksek gönderme hızını gösterir. Önerilen ayar Gönderme Kapasitesi'nin ~%75'inden daha yükseğe ayarlanmamasıdır. Ya da Gönderme Hızı Algılama'yı deneyin - aşağıya bakın.

Dikkate alınan yönler:
Gönderme Hızı Algılama kullanarak Sınırlar ayarını sınırsıza ayarlama
Seçenekler -> Gelişmiş içinden Gönderme Hızı Algılama aktif edildiğinde ve Gönderme Sınırı'ndan onay işareti kaldırıldığında, eMule en iyi performans için mevcut olan tüm göndermeyi kullanacak. Ping sürelerinin otomatik izlenmesi ve gönderme ayarlaması, kredi toplamak için indirmeyi en yükseğe çıkarırken, düzgün sörf yapıldığından veya çevrimiçi oyun oynandığından emin olacak.

Gönderme sınırını çok yükseğe ayarlama

Her indirme, istekte bulunmak, paketleri kabul etmek vs. için biraz boş gönderme bant genişliğine ihtiyaç duyar. Bundan dolayı eğer bu sınırı yükseğe ayarlarsanız, bu istekleri yapmak için mevcut gönderme bant genişliği olmayacağından, gönderme, indirmenizi yavaşlatacaktır.

Gönderme sınırını çok düşüğe ayarlama
eMule'un özelliği olan kredi sistemi ağa ne kadar gönderme yaptığınıza bakar. Düşük gönderme demek az kredi ve sırada uzun süre bekleme anlamına gelir. Daha fazla ayrıntı için Kredi Sistemi'ne bakın.

İstemci Bağlantı Noktaları
o TCP
eMule başka istemcilerden veri indirmek için varsayılan bağlantı noktası olarak 4662'yi kullanır. Bu bağlantı noktasına dışarıdan bağlanılabilir olması önemlidir, yani güvenli duvarı tarafından engellenmemelidir ya da yönlendirici tarafından kesilmemesi için eksik gönderme ayarı yapılandırması olmamalıdır. Engelleme olması durumunda düşük ID'niz olacaktır. Varsayılan eMule bağlantı noktalarında hızı kıstığı görünen bazı ISS'ler için bu bağlantı noktasının değiştirilmesi gerekebilir. Eğer bağlantı noktası değiştirilirse, yönlendirici/güvenlik duvarında da buna uygun ayarlar uygulanmalıdır.

o UDP
UDP bağlantı noktası Kademlia ağı için bağlantı noktasıdır ve aynı zamanda eMule'un genişletilmiş protokolü gibi birçok özelliği ele alır. Yaygın istemci UDP kullanımı bağlantı ek yükünü azaltır ve aynı zamanda sunucudaki yükü de azaltır.
Bu bağlantı noktasının açık ve tıpkı TCP bağlantı noktası gibi yönlendirilmiş olması gerekir veya Kademlia, sunucudan düşük ID gibi aynı olan güvenlik duvarı durumunu alacaktır. Bu bağlantı noktasını açmak mümkün değilse, dever dışı bırakılmalıdır.

o Dahili WinXP Güvenlik Duvarında Bu Bağlantı Noktalarını Aç
Eğer dahili Windows XP güvenlik duvarı aktif edilmişse, bu düğme, eMule'da engelsiz iletişime izin vermek için girilmiş bağlantı noktalarını otomatik olarak açar. Sadece UDP ve TCP bağlantı noktaları açılır ve bu işlevin Seçenekler -> Genişletilmiş -> eMule başlatıldığında/çıkıldığında WinXP güvenlik duvarında bağlantı noktalarını aç/kapat ile birlikte kullanılması önerilir. Bu en iyi korunmayı sunar. Bu özellik sadece Windows XP (SP'siz) ve XP SP1 için çalışır.

o Bağlantı Noktalarını Sına
Bu düğme tarayıcıda, girilen bağlantı noktalarının açık olduğunu ve yüksek ID verileceğini doğulamak için küçük programcık çalıştıran bir web sayfası açacaktır. Eğer sayfa hata gösterirse, yönlendirici ve/veya güvenlik duvarının ayarı düzeltilmelidir.

Bağlantı Sınırı
o Azami Bağlantı
Bu izin verilen en fazla sayıdaki TCP/IP ve UDP bağlantılarıdır.
Bağlantılar sadece eğer arama ve sıra isteği veya İstemciden İstemciye Kaynak Değişimi için veri aktarımında ilerleme varsa açılır.
Bu değerin değiştirilmesi normal olarak gereksizdir, Windows 98/ME'da hariç, 100'den daha yüksek herhangi bir değere ayarlamayın.

Not:
İndirilen dosya genişletildiğinde görünen (Çok fazla bağlantı)'nın anlamı, yeni bağlantı sınırına zaten ulaşılmış olmasıdır. Bu kaynaklar "Sırada" olarak görünüyorsa, yeni bağlantı açılır açılmaz işleme tabi tutulacaktır.

Azami Kaynak/Dosya
o Sabit Sınır
Sabit Sınır bir dosya için izin verilen an fazla kaynak sayısıdır. Eğer bu sınıra ulaşılırsa eMule bu dosya için kaynakları kabul etmeyi durdurur.


eMule'un özelliği iki farklı ağdır. Biri geleneksel eD2k sistemini takip eden sunucu tabanlı ağ, diğeri ise sunuculardan bağımsız olarak çalışır ve Kademlia olarak bilinen kavramı kullanır. Daha fazla ayrıntılı açıklama için bu yardımdaki Ağ Rehberine bakın.
Onay kutuları, Bağlan düğmesine basıldığında eMule'un hangi ağ(lar)a bağlanacağını seçmenize izin verir.

Başlangıçta otomatik bağlan
Bu eMule'a başlatıldıktan hemen sonra sunucuya ve/veya Kademlia'ya bağlantı kurmasını söyler.

Kopunca tekrar bağlan
Eğer ağ bağlantısı koparsa, eMule otomatik olarak yeni bağlantı kurmayı deniyecektir. Onay kutusunun işaretlenmesi önerilir.

Ek yük bant genişliğini göster
Bu seçenek gönderme ve indirme ek yükünü eMule'un durum çubuğunda gösterecektir. Şu anki gönderme ve indirme hızının yanındaki paratezlerin içindeki değerlerdir. Bu ek yük, kaynak sormayı yönetmek, bağlantıları açmak ve istemciler arasındaki iletişimin diğer biçimlerini denetlemek için gerekli olan veri miktarından hesaplanır. Bu bant genişliği gönderme ve indirme için kayıptır.

Önemli:
Eğer şu anki gönderme ve ek yük toplamı gönderme sınırınıza yakınsa, eMule çok fazla bağlantı açar ya da çok fazla kaynak yönetmek zorunda kalır. Bu durumda Azami Bağlantı'nızı ve/veya Sabit Sınır'ınızı düşürmelisiniz yoksa kötü gönderme ve indirme hızı sıkıntısı çekersiniz.

Not:
Sıranızdaki istemci sayısı herhangi bir ilave trafiğe sebep olmaz ve ek yükte etkisi yoktur.

Uygulandığı sürümler: .44a+
Son Güncelleme: 2006-07-29, BouRock
Orjinalinin Son Güncellemesi: 2005-05-26, Monk


Last Update: 17.08.2006 15:41
SSS
Genel Bilgiler
Seçenekler
 
  Genel
Bağlantı
Görüntü


Privacy Policy